Aktualności
Sąd może przyznać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej bliskim nie tylko osoby zmarłej, ale też bliskim osoby trwale niepełnosprawnej - wynika z wtorkowej (27 marca) uchwały Sądu Najwyższego. Sprawa dotyczyła rodziców dziecka poszkodowanego w wyniku błędu lekarskiego.
29.03.2018
Człowiek szanujący wiedzę naukową, nie tylko katolik, broni prawa człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci - tak Konferencja Episkopatu Polski odpowiedziała szefowej Nowoczesnej Katarzynie Lubnauer na list wzywający do przemyślenia stanowiska ws. aborcji.
29.03.2018
19
W badaniu obejmującym 2,5 tys. ochotników, osoby z najwyższym stężeniem kwasów omega-3 były o 33 proc. mniej zagrożone śmiercią z dowolnej przyczyny niż uczestnicy z najniższym stężeniem. Naukowcy zastanawiają się nad potrzebną rutynowych badań sprawdzających poziom tych substancji we krwi.
19.03.2018
Aktywność fizyczna pozwala do późnej starości zachować odporność organizmu osób młodych. Wysportowani osiemdziesięciolatkowie mogą mieć równie sprawny układ immunologiczny jak dwudziestolatkowie – wykazały badania amerykańskich specjalistów.
14.03.2018
1
Pospolite infekcje układu oddechowego czy moczowego, które kończą się hospitalizacją, znacznie zwiększają ryzyko udaru mózgu i zawału serca oraz zgonu – wynika z badania, którym objęto ok. 1,2 mln pacjentów.
14.03.2018
Na wokandę Sądu Najwyższego trafiła sprawa dyscyplinarna lekarki z Poznania, która w prywatnym gabinecie prowadziła u pacjentów terapię miażdżycy i choroby wieńcowej metodą chelatacji.
13.03.2018
28
Dawcą krwi może być każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat. Jednak jedno z centrów krwiodawstwa, być może na fali dyskusji o obniżeniu wieku emerytalnego, uznało, że krew może oddawać mężczyzna do 65. roku życia, a kobieta - do 60. roku życia.
09.03.2018
Pacjenci nas oszukują - mówią lekarze. Symulanci kombinują, jak przyśpieszyć wizytę u specjalisty lub pobyt w szpitalu. Opowiadają o osłabieniu, krwawieniach, utracie apetytu i masy ciała. Recytują historię o ciemnym moczu, świądzie skóry, szybkim uczuciu sytości i wspominają mimochodem, że babcia zmarła na nowotwór trzustki. "Przyjmujemy takich, bo przecież trzeba człowieka ratować. W efekcie na oddziałach jest tłok, ludzie leżą na korytarzach, a lekarze mają pełne ręce roboty" – mówi jedna z lekarek.
06.03.2018
12