Aktualności
Profilaktyka od kuchni
Działanie powstających w czasie gotowania na węglu lub gazie spalin na ciężarne zwiększa ryzyko hiperaktywności ich potomstwa. Zdrowsze okazały się pod tym względem…
Morfologia prawdę ci powie?
Na podstawie liczby limfocytów we krwi można wnioskować na temat prawdopodobieństwa chorób i zgonu – wynika z badania opisanego na łamach „JAMA Network Open”.
Domowe testy genetyczne mało wiarygodne i ryzykowne
Brytyjscy specjaliści z University of Southampton ostrzegają na łamach „British Medical Journal”, że coraz bardziej dostępne tzw. domowe testy genetyczne to strata pieniędzy.
Ekstrakt z pomidorów wspomaga męską płodność?
Wstępne wyniki badań sugerują, że znajdujący się w ekstrakcie pomidorowym likopen może wspomagać męską płodność – informuje „European Journal of Nutrition”.
Mikrobiom sterowany dietą
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Uniwersytetu Harvarda zbadali zależność pomiędzy rodzajem pokarmu a składem mikrobiomu jelitowego u myszy i ludzi.
Plastik w filiżance herbaty
Stosowane przez niektórych producentów plastikowe torebki porcjowanej herbaty kruszą się we wrzątku. Wypicie szklanki takiego napoju to spożycie miliardów cząsteczek plastiku.
Dlaczego z wiekiem tyjemy? Naukowcy już wiedzą
Na łamach czasopisma „Nature Medicine” wyjaśniono, dlaczego w miarę upływu lat coraz trudniej utrzymać tę samą masę ciała pomimo braku zmian w diecie.
Mężczyźni też powinni brać kwas foliowy
Wysoki poziom kwasu foliowego w diecie mężczyzny zapewnia dłuższą ciążę jego partnerki i większą masę urodzeniową dziecka.
Chorowita recydywa
Zły stan zdrowia zwiększa ryzyko popełnienia kolejnego przestępstwa oraz powrotu do więzienia przez osobę skazywaną już wcześniej na karę pozbawienia wolności.
Otyłość: genetyka nie jest wyrocznią
Naukowcy z Tajwanu zidentyfikowali rodzaje ćwiczeń szczególnie skuteczne w zwalczaniu przyczyniających się do otyłości predyspozycji genetycznych.
Orzechy poprawiają sprawność seksualną
Spożywanie 60 g orzechów dziennie poprawia sprawność seksualną mężczyzn – przekonują hiszpańscy badacze na łamach czasopisma „Nutrients”.
Żelazo jest jednocześnie korzystne i szkodliwe dla zdrowia
Naturalnie wysoki poziom żelaza w organizmie zmniejsza ryzyko miażdżycy, lecz zwiększa prawdopodobieństwo udaru i zakrzepicy żył głębokich – wynika z badania opublikowanego na łamach „Journal of the American Heart Association”.
Smartfon powoduje zmiany w budowie czaszki
Wg badaczy z Uniwersytetu Słonecznego Wybrzeża w Australii częste korzystanie ze smartfonów powoduje wyrastanie na czaszce użytkownika specyficznej narośli kostnej.
Rodzic decyduje, jak szybko zestarzeje się dziecko
Rodzice, którzy nie zapewniają swoim pociechom wsparcia, mogą przyczyniać się do ich wczesnego starzenia w przyszłości – informują naukowcy na łamach „ScienceDirect”.
Leki dziadków zagrażają wnukom
Stosowane przez starsze osoby leki często nie są dostatecznie zabezpieczone przed ich wnukami – wynika z ankietowych badań naukowców z University of Michigan.
Muskularny, ale bezpłodny
Usilne męskie dążenie do osiągnięcia idealnej muskulatury i uniknięcia łysiny może skutkować bezpłodnością – informuje „Journal of Internal Medicine”.
Krem z filtrem nie szkodzi produkcji witaminy D, ale…
Badanie z udziałem ochotników spędzających urlop na Teneryfie pokazało, że kremy z filtrami przeciwsłonecznymi pozwalają na produkcję dużych ilości witaminy D.
Coraz mniej seksu…
Z jednego z największych na świecie badań aktywności seksualnej wynika, że mniej niż połowa Brytyjczyków uprawia seks częściej niż raz w tygodniu.
Leki na zgagę przyczyną wielu chorób
Leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP) mają związek z chorobami serca, nerek i rakiem żołądka – informuje „British Medical Journal”.
Zapalenie płuc i zespół ostrej niewydolności oddechowej w przebiegu infekcji Herpes simplex typu 1 u pacjenta z przewlekłą białaczką limfocytową
Wykrycie infekcji HSV w dolnych drogach oddechowych może być trudne, gdyż brakuje klinicznych i radiologicznych cech swoistych, a testy laboratoryjne mają swoje ograniczenia.
Alarmujące objawy w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego – o czym mogą świadczyć i jakie są zasady postępowania
Pacjenci poszukujący porady w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu zgłaszają albo dolegliwości o charakterze nagłym i ostrym przebiegu, albo relacjonują skargi na dolegliwości przewlekłe, uporczywe i nieustępujące lub też nawracające. Wobec powszechnie panującej obawy przed chorobą nowotworową, oczekują oni postawienia rozpoznania, często w oparciu o skierowanie na skomplikowane badania diagnostyczne, które nie zawsze od razu są konieczne...
Bezobjawowe zmiany w moczu – czy można je bagatelizować?
Schorzenia układu moczowego bardzo często przebiegają podstępnie, nie dając przez długi okres żadnych objawów klinicznych. Trzeba mieć świadomość, że w chwili ich wystąpienia choroba może już być bardzo zaawansowana. Dlatego też podstawowe badanie moczu powinno być wykonywane profilaktycznie, co najmniej raz w roku...
Czy u każdego chorego po zawale należy zastosować beta-bloker (np. bisoprolol)?
Bisoprolol jest jednym z czterech rekomendowanych beta-blokerów u osób z ostrym zespołem wieńcowym.
O czym powinniśmy pamiętać stosując bisoprolol (np. Bicardef) u pacjentów z niewydolnością serca?
Bisoprolol jest jednym z czterech rekomendowanych beta-blokerów do stosowania u chorych z niewydolnością serca.
Skąd pochodzi łacińska nazwa wirusa i jak wygląda typowe pierwotne zakażenie wirusem opryszczki? Czy objawy zakażenia nawrotowego są zazwyczaj bardziej nasilone w stosunku do zakażenia pierwotnego?
U ludzi w trakcie pierwotnej infekcji opryszczkowej nie stwierdza się we krwi przeciwciał przeciw wirusowi HS.
W 90 proc. używanych w Wielkiej Brytanii kosmetyczek można znaleźć niebezpieczne szczepy bakterii – donoszą naukowcy. Przyczyną tego jest niewłaściwe użytkowanie…