Aktualności
W Lombardii do 93 proc. zakażeń koronawirusem doszło w domach i w rodzinie
W czasie drugiej fali pandemii do prawie 93 proc. zakażeń koronawirusem w Lombardii doszło w domach i podczas spotkań rodzinnych – ustalili włoscy naukowcy.
Lekarze pierwszego kontaktu szczególnie zagrożeni wypaleniem zawodowym
Lekarze rodzinni są bardziej zagrożeni wypaleniem zawodowym niż inne zawody medyczne – podaje „Journal of American Board of Family Medicine”.
Koronawirus: dwa metry dystansu mogą nie wystarczyć
Zalecany dystans społeczny może nie wystarczać. Nawet przy niewielkim wietrze wyrzucane podczas kaszlu kropelki śliny mogą pokonać ponad 5 m – ostrzegają badacze.
Suplementy diety wspomagają ochronę przed ostrymi infekcjami dróg oddechowych
Specjaliści z międzynarodowego zespołu przekonują, że ważną częścią ochrony przed ostrymi infekcjami dróg oddechowych jest dieta, a w razie potrzeby – suplementy.
Stymulacja elektryczna pomaga na zaparcia
W badaniu klinicznym z udziałem Australijek potwierdzono skuteczność stymulacji elektrycznej w zwalczaniu zaparć – informuje „Alimentary Pharmacology & Therapeutics”.
Po raz pierwszy od stulecia spada długość życia w Anglii
W ostatniej dekadzie po raz pierwszy od stulecia przestała rosnąć średnia przewidywana długość życia Anglików. W niektórych grupach społecznych odnotowano nawet…
Zupa, która zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci
Wyniki najnowszych badań pokazują, że spożywanie zupy miso, natto, a także innych potraw ze sfermentowanej soi przyczynia się do dłuższego życia.
Temperatura ludzkiego ciała wbrew globalnemu ociepleniu
Od XIX w. średnia temperatura ciała Amerykanów spadła o blisko 0,6 st. C – wykazała analiza trzech dużych baz danych medycznych.
Przez stres naprawdę można osiwieć
Ostry stres upośledza funkcjonowanie komórek macierzystych produkujących pigment w mieszkach włosowych. Jego zapas wyczerpuje się, a włosy siwieją.
Zamiennik BPA jeszcze gorszy od poprzednika
Zamiennik BPA, związek o nazwie BPS, negatywnie wpływa na pracę serca już w ciągu kilku minut od ekspozycji – ostrzegają kanadyjscy naukowcy z University of Guelph.
Lekarze i dietetycy potwierdzają: najlepsza dieta to...
Dieta śródziemnomorska wciąż jest uznawana za najkorzystniejszą dla zdrowia. Potwierdza to coroczny raport opublikowany przez The U.S. News & World Report.
Po zjedzeniu pizzy - cztery godziny spaceru
Po zjedzeniu pizzy trzeba poświęcić aż cztery godziny na spacer, żeby spalić wszystkie kalorie, jakie ona zawiera. Podobnie jest z wieloma innymi produktami – ostrzega „Journal of Epidemiology and Community Health”.
Kto wolno chodzi, szybciej się starzeje
Powolne chodzenie po 40. roku życia może być objawem szybszego starzenia się – informuje „JAMA Network Open” na podstawie badania międzynarodowego zespołu naukowców.
Jeszcze więcej BPA
Dokładniejsze metody pomiaru stężenia bisfenolu A (BPA) w organizmie człowieka wykazały, że jest ono aż 44 razy wyższe, niż wcześniej zakładano – alarmują waszyngtońscy naukowcy.
Pizza to aż czterogodzinny spacer
Aby spalić kalorie, które zawiera pizza, trzeba spacerować aż cztery godziny. Podobnie jest z wieloma innymi produktami – ostrzega „Journal of Epidemiology and Community Health”.
Groźne bakterie w kosmetyczkach
W 90 proc. używanych w Wielkiej Brytanii kosmetyczek można znaleźć niebezpieczne szczepy bakterii – donoszą naukowcy. Przyczyną tego jest niewłaściwe użytkowanie…
Profilaktyka od kuchni
Działanie powstających w czasie gotowania na węglu lub gazie spalin na ciężarne zwiększa ryzyko hiperaktywności ich potomstwa. Zdrowsze okazały się pod tym względem…
Morfologia prawdę ci powie?
Na podstawie liczby limfocytów we krwi można wnioskować na temat prawdopodobieństwa chorób i zgonu – wynika z badania opisanego na łamach „JAMA Network Open”.
Domowe testy genetyczne mało wiarygodne i ryzykowne
Brytyjscy specjaliści z University of Southampton ostrzegają na łamach „British Medical Journal”, że coraz bardziej dostępne tzw. domowe testy genetyczne to strata pieniędzy.
Ekstrakt z pomidorów wspomaga męską płodność?
Wstępne wyniki badań sugerują, że znajdujący się w ekstrakcie pomidorowym likopen może wspomagać męską płodność – informuje „European Journal of Nutrition”.
Zapalenie płuc i zespół ostrej niewydolności oddechowej w przebiegu infekcji Herpes simplex typu 1 u pacjenta z przewlekłą białaczką limfocytową
Wykrycie infekcji HSV w dolnych drogach oddechowych może być trudne, gdyż brakuje klinicznych i radiologicznych cech swoistych, a testy laboratoryjne mają swoje ograniczenia.
Alarmujące objawy w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego – o czym mogą świadczyć i jakie są zasady postępowania
Pacjenci poszukujący porady w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu zgłaszają albo dolegliwości o charakterze nagłym i ostrym przebiegu, albo relacjonują skargi na dolegliwości przewlekłe, uporczywe i nieustępujące lub też nawracające. Wobec powszechnie panującej obawy przed chorobą nowotworową, oczekują oni postawienia rozpoznania, często w oparciu o skierowanie na skomplikowane badania diagnostyczne, które nie zawsze od razu są konieczne...
Bezobjawowe zmiany w moczu – czy można je bagatelizować?
Schorzenia układu moczowego bardzo często przebiegają podstępnie, nie dając przez długi okres żadnych objawów klinicznych. Trzeba mieć świadomość, że w chwili ich wystąpienia choroba może już być bardzo zaawansowana. Dlatego też podstawowe badanie moczu powinno być wykonywane profilaktycznie, co najmniej raz w roku...
Czy u każdego chorego po zawale należy zastosować beta-bloker (np. bisoprolol)?
Bisoprolol jest jednym z czterech rekomendowanych beta-blokerów u osób z ostrym zespołem wieńcowym.
O czym powinniśmy pamiętać stosując bisoprolol (np. Bicardef) u pacjentów z niewydolnością serca?
Bisoprolol jest jednym z czterech rekomendowanych beta-blokerów do stosowania u chorych z niewydolnością serca.
Skąd pochodzi łacińska nazwa wirusa i jak wygląda typowe pierwotne zakażenie wirusem opryszczki? Czy objawy zakażenia nawrotowego są zazwyczaj bardziej nasilone w stosunku do zakażenia pierwotnego?
U ludzi w trakcie pierwotnej infekcji opryszczkowej nie stwierdza się we krwi przeciwciał przeciw wirusowi HS.