Aktualności
E-recepta: nie ma szans na zmianę terminu
Tylko 55 proc. placówek jest podłączonych do platformy P1 – powiedział wiceminister Janusz Cieszyński. Podkreślił, że nie ma szans późniejsze wprowadzenie obligatoryjnej e-recepty.
Lekarka straszyła pacjentki karą od Boga?
Lekarka, specjalistka z zakresu medycyny pracy, cytowała pacjentkom Biblię i straszyła karą za grzechy. Jedna z kobiet napisała w końcu skargę i nagłośniła sprawę. Przychodnia postanowiła wówczas zerwać współpracę z lekarką.
Brytyjczyk nie zje w komunikacji miejskiej?
Aby zaradzić falii otyłości wśród dzieci, należałoby zakazać jedzenia i picia w komunikacji miejskiej – wynika z raportu naczelnej lekarz Wielkiej Brytanii Sally Davies.
Groźne bakterie w kosmetyczkach
W 90 proc. używanych w Wielkiej Brytanii kosmetyczek można znaleźć niebezpieczne szczepy bakterii – donoszą naukowcy. Przyczyną tego jest niewłaściwe użytkowanie…
Profilaktyka od kuchni
Działanie powstających w czasie gotowania na węglu lub gazie spalin na ciężarne zwiększa ryzyko hiperaktywności ich potomstwa. Zdrowsze okazały się pod tym względem…
E-recepta: a jeśli pacjent nie ma IKP?
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) wydało komunikat w sprawie dopuszczalnych postaci e-recepty, która od 8 stycznia 2020 r. będzie już obowiązkowa.
Morfologia prawdę ci powie?
Na podstawie liczby limfocytów we krwi można wnioskować na temat prawdopodobieństwa chorób i zgonu – wynika z badania opisanego na łamach „JAMA Network Open”.
Prezes NFZ: będziemy płacić za jakość i wynik
Stopniowe odchodzenie od tradycyjnego modelu rozliczania świadczeń medycznych, czyli płacenia za procedurę, w stronę premiowania wyników to sztandarowy projekt zmian w NFZ.
ZUS bez litości dla niepełnosprawnych
ZUS odrzuca co dziesiąty wniosek o wypłatę 500 plus. Nie wystarczą nawet spełnienie restrykcyjnego kryterium dochodowego czy obszerna dokumentacja medyczna.
W Polsce przybywa wegetarian, ale rusza także kampania o zaletach mięsa
Związek Polskie Mięso rozpoczął kampanię informacyjną nt. walorów mięsa drobiowego i wieprzowego. Projekt ma popularyzować najnowsza wiedzę na ten temat, a także prezentować fakty i obalać mity związane ze spożywaniem mięsa - poinformował prezes Związku Witold Choiński.
Najstarszy ma 111 lat, a najmłodszy 10 dni
Wystawiono już 33 mln elektronicznych recept dla ponad 6,3 mln pacjentów, z których najstarszy ma 111 lat, a najmłodszy 10 dni - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
GIS: ustalono maksymalny poziom witamin B1, B2, B12, jodu i kofeiny w suplementach diety
Ustalono maksymalne poziomy witamin B1, B2, B12, kwasu pantotenowego, jodu, kofeiny i preparatów z morwy białej w suplementach diety – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy płyną już rurociągiem pod Wisłą
Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy płyną już naprawionym rurociągiem pod dnem Wisły – poinformowało w sobotę MPWiK. Wcześniej pracownicy Wód Polskich zakończyli roboty związane z przekierowaniem nieczystości prowadzonych awaryjnym rurociągiem do naprawionego kolektora.
Bo każdy Polak to "lekarz"
Polacy przyjmują rocznie ponad 2 miliardy leków (!). Aż 90 procent z nich nie jest przepisanych przez lekarzy.
Cieszyński: bez cyfryzacji nie będzie kontraktu z NFZ
„Każda placówka powinna mieć techniczną możliwość, by wystawiać e-recepty” – mówi w wywiadzie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Z telewizytą w POZ
Pacjent będzie mógł skonsultować wysoki poziom glukozy we krwi czy niepokojące objawy bez wychodzenia w domu, a lekarz rodzinny taką poradę rozliczyć.
ZUS szuka lekarzy
Maksymalne wykorzystywanie możliwości wydawania orzeczeń na podstawie dokumentacji medycznej i okresowe nadgodziny – tak ZUS próbuje zaradzić brakom orzeczników.
Bezpłatna profilaktyka dla czterdziestolatków
W ciągu stu dni od powołania rządu przedstawimy program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.
Lekarz POZ z premią za nieodesłanie do specjalisty
NFZ chce płacić nie za wykonaną procedurę, a za efekt leczenia. Zaczyna od premii za szybszy powrót do pracy czy redukcję masy ciała – informuje „Rzeczpospolita”.
Domowe testy genetyczne mało wiarygodne i ryzykowne
Brytyjscy specjaliści z University of Southampton ostrzegają na łamach „British Medical Journal”, że coraz bardziej dostępne tzw. domowe testy genetyczne to strata pieniędzy.
Zapalenie płuc i zespół ostrej niewydolności oddechowej w przebiegu infekcji Herpes simplex typu 1 u pacjenta z przewlekłą białaczką limfocytową
Wykrycie infekcji HSV w dolnych drogach oddechowych może być trudne, gdyż brakuje klinicznych i radiologicznych cech swoistych, a testy laboratoryjne mają swoje ograniczenia.
Alarmujące objawy w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego – o czym mogą świadczyć i jakie są zasady postępowania
Pacjenci poszukujący porady w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu zgłaszają albo dolegliwości o charakterze nagłym i ostrym przebiegu, albo relacjonują skargi na dolegliwości przewlekłe, uporczywe i nieustępujące lub też nawracające. Wobec powszechnie panującej obawy przed chorobą nowotworową, oczekują oni postawienia rozpoznania, często w oparciu o skierowanie na skomplikowane badania diagnostyczne, które nie zawsze od razu są konieczne...
Bezobjawowe zmiany w moczu – czy można je bagatelizować?
Schorzenia układu moczowego bardzo często przebiegają podstępnie, nie dając przez długi okres żadnych objawów klinicznych. Trzeba mieć świadomość, że w chwili ich wystąpienia choroba może już być bardzo zaawansowana. Dlatego też podstawowe badanie moczu powinno być wykonywane profilaktycznie, co najmniej raz w roku...
Czy u każdego chorego po zawale należy zastosować beta-bloker (np. bisoprolol)?
Bisoprolol jest jednym z czterech rekomendowanych beta-blokerów u osób z ostrym zespołem wieńcowym.
O czym powinniśmy pamiętać stosując bisoprolol (np. Bicardef) u pacjentów z niewydolnością serca?
Bisoprolol jest jednym z czterech rekomendowanych beta-blokerów do stosowania u chorych z niewydolnością serca.
Skąd pochodzi łacińska nazwa wirusa i jak wygląda typowe pierwotne zakażenie wirusem opryszczki? Czy objawy zakażenia nawrotowego są zazwyczaj bardziej nasilone w stosunku do zakażenia pierwotnego?
U ludzi w trakcie pierwotnej infekcji opryszczkowej nie stwierdza się we krwi przeciwciał przeciw wirusowi HS.