Podziel się z innymi:
2010-04-23
1

Pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy - pierwsza pomoc i diagnostyka

Źródło/Autor: Dominika Siejka, Andrzej Steciwko

Pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy są sobie bardzo bliskie zarówno pod względem etiologii, jak i mechanizmu powstawania. Przeważnie obie jednostki nozologiczne kojarzone są z reakcją alergiczną i w większości przypadków rzeczywiście powstają one wskutek reakcji alergicznej typu I (reakcja anafilaktyczna natychmiastowa) lub typu III (reakcja kompleksów immunologicznych - zjawisko Arthusa) wg Gella-Coombsa, należy jednak pamiętać również, że mogą one mieć także charakter nieimmunologiczny.

Pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy - pierwsza pomoc i diagnostyka
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Dieta śródziemnomorska a mikrobiota jelitowa
14.01.2025
Dieta śródziemnomorska jest jednym z najlepiej zbadanych i najbardziej znanych wzorców żywieniowych na świecie. Tradycyjna dieta śródziemnomorska odzwierciedla sposób żywienia typowy dla Grecji i południowych Włoch na początku lat 60. Charakteryzuje się wysokim spożyciem produktów roślinnych, jest minimalnie przetworzona, sezonowa i lokalnie pozyskiwana.
Dieta zachodnia a mikrobiota jelitowa
08.10.2024
Z powodu dużej ilości spożywanych dodatków do żywności oraz niskiego spożycia polifenoli, dieta zachodnia może wpływać negatywnie na odporność oraz nasilać procesy zapalne w organizmie. Przetworzona żywność może również wpływać na zwiększone ryzyko chorób neurodegeneracyjnych i problemów z płodnością. Wpływ diety zachodniej również odbija się również piętnem na kondycji jelit oraz mikrobioty.
Jak skutecznie zapobiegać złamaniom kości wśród osób starszych? Przyczyny i profilaktyka upadków
21.04.2021
Około jedna trzecia wszystkich osób w wieku 65 lat i starszych upada przynajmniej raz w roku.