Podziel się z innymi:
2010-08-31
Zakażenia HCV - narastający problem zdrowia publicznego
Źródło/Autor:
Agnieszka Muszyńska, Dagmara Pokorna-Kałwak, Andrzej Steciwko
Wirus HCV (Hepatitis C Virus) wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW t. C) odkryty został w 1989 roku. Jest to wirus RNA, należący do rodziny Flaviviridae, rodzaju Hepacivirus (1). Wykazuje on powinowactwo do komórek wątroby - hepatocytów, ale wykrywa się go również w innych komórkach - jednojądrzastych krwi i ośrodkowego układu nerwowego. Genom wirusa zawiera około 30% sekwencji wysoce zmiennych, co jest przyczyną dużej różnorodności genetycznej. Wirus ma także dużą zdolność mutacji oraz zmiany białek otoczkowych, co powoduje „oszukiwanie” układu immunologicznego.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Z powodu dużej ilości spożywanych dodatków do żywności oraz niskiego spożycia polifenoli, dieta zachodnia może wpływać negatywnie na odporność oraz nasilać procesy zapalne w organizmie. Przetworzona żywność może również wpływać na zwiększone ryzyko chorób neurodegeneracyjnych i problemów z płodnością. Wpływ diety zachodniej również odbija się również piętnem na kondycji jelit oraz mikrobioty.
08.10.2024
Około jedna trzecia wszystkich osób w wieku 65 lat i starszych upada przynajmniej raz w roku.
W podeszłym wieku jedną z częstszych przyczyn zaparć wtórnych są przyjmowane leki.