Podziel się z innymi:
2010-08-31
Zakażenie bakteriami z rodzaju Chlamydia w praktyce lekarza rodzinnego
Źródło/Autor:
Maria Magdalena Bujnowska-Fedak, Agnieszka Różańska
Zakażenia bakteriami z rodzaju Chlamydia to coraz częstszy problem, z którym spotyka się lekarz rodzinny w swojej codziennej pracy. Nietypowe objawy, utajony przebieg choroby, łatwość szerzenia się drobnoustroju w populacji, zwłaszcza wśród osób młodych, stwarza niejednokrotnie trudności diagnostyczne i terapeutyczne. Najczęściej zakażenie ma charakter mieszany, często współistnieje z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, takimi jak Legionella, Mycoplasma, Coxiella, nie należy także zapominać o Borrelia burgdorferi.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Z powodu dużej ilości spożywanych dodatków do żywności oraz niskiego spożycia polifenoli, dieta zachodnia może wpływać negatywnie na odporność oraz nasilać procesy zapalne w organizmie. Przetworzona żywność może również wpływać na zwiększone ryzyko chorób neurodegeneracyjnych i problemów z płodnością. Wpływ diety zachodniej również odbija się również piętnem na kondycji jelit oraz mikrobioty.
08.10.2024
Około jedna trzecia wszystkich osób w wieku 65 lat i starszych upada przynajmniej raz w roku.
W podeszłym wieku jedną z częstszych przyczyn zaparć wtórnych są przyjmowane leki.