Publikacje
Palenie tytoniu było największą zdrowotną plagą XX wieku, która spowodowała zmianę epidemiologii wielu schorzeń oraz przedwczesną śmierć około 100 milionów osób. Doszło do ogromnego wzrostu zachorowalności i chorobowości na raka płuca, zawał mięśnia sercowego, czy POChP. Obecnie ocenia się, iż na świecie co roku przedwcześnie umiera ponad 4 miliony palaczy, a liczba ta może wkrótce ulec podwojeniu.
08.09.2010
Zawroty głowy to częsty problemem z jakim chorzy zgłaszają się do lekarza rodzinnego. Częstość występowania w ciągu życia waha się w populacji od 20% do 30%. Rzadko występują jako izolowany objaw - zwykle towarzyszą im zaburzenia równowagi, zaburzenia wegetatywne i inne objawy.
01.09.2010
Złamanie osteoporotyczne z definicji powstaje w toku działania siły o niskiej energii w wyniku upadku z wysokości własnej lub niższej. Rozpoznaje się je po wykluczeniu innej przyczyny, np. złamania patologicznego. To właśnie złamania pojawiające się w przebiegu osteoporozy przesądzają o jej znaczeniu klinicznym...
01.09.2010
Wirus HCV (Hepatitis C Virus) wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW t. C) odkryty został w 1989 roku. Jest to wirus RNA, należący do rodziny Flaviviridae, rodzaju Hepacivirus (1). Wykazuje on powinowactwo do komórek wątroby - hepatocytów, ale wykrywa się go również w innych komórkach - jednojądrzastych krwi i ośrodkowego układu nerwowego. Genom wirusa zawiera około 30% sekwencji wysoce zmiennych, co jest przyczyną dużej różnorodności genetycznej. Wirus ma także dużą zdolność mutacji oraz zmiany białek otoczkowych, co powoduje „oszukiwanie” układu immunologicznego.
31.08.2010
Zakażenia bakteriami z rodzaju Chlamydia to coraz częstszy problem, z którym spotyka się lekarz rodzinny w swojej codziennej pracy. Nietypowe objawy, utajony przebieg choroby, łatwość szerzenia się drobnoustroju w populacji, zwłaszcza wśród osób młodych, stwarza niejednokrotnie trudności diagnostyczne i terapeutyczne. Najczęściej zakażenie ma charakter mieszany, często współistnieje z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, takimi jak Legionella, Mycoplasma, Coxiella, nie należy także zapominać o Borrelia burgdorferi.
Przewlekła choroba nerek (PChN) jest wieloobjawowym zespołem chorobowym, powstałym w wyniku uszkodzenia lub zmniejszenia liczby czynnych nefronów niszczonych przez różnorodne procesy chorobowe toczące się w miąższu nerek.
30.08.2010
Kamica nerkowa może dotyczyć zarówno górnych, jak i dolnych dróg moczowych. W krajach rozwijających się przeważają kamienie w pęcherzu moczowym, natomiast w krajach rozwiniętych częściej mamy do czynienia z kamieniami górnych dróg moczowych.
27.08.2010
Zmiany zwyrodnieniowe stawów (ChZS) to obecnie najczęściej spotykane i jedne z najbardziej uciążliwych problemów medycznych wieku średniego i podeszłego. Stanowią one najczęstszą przyczynę obniżonej sprawności większości populacji oraz coraz częstszą przyczynę absencji zawodowej.
W niniejszym artykule pragniemy przybliżyć szeroką, dostępną już w Polsce ofertę szybkich testów przesiewowych, które ułatwiają podjęcie trafnej decyzji lekarskiej już w trakcie wizyty chorego w gabinecie i podczas wizyty domowej.
29.04.2010
Nadciśnienie tętnicze jest dziś niezwykle istotnym problemem klinicznym - dotyka blisko 40% dorosłej populacji. Sytuacja ta jest szczególna, gdy podwyższone ciśnienie tętnicze dotyczy kobiety ciężarnej, bowiem wiąże się to zarówno z koniecznością innych metod terapii, jak i szczególnej kontroli. Celem tych działań jest uniknięcie poważnych zagrożeń, ze zgonem matki i płodu włącznie. Problem ten dotyczy około 5-10% ciężarnych i nabiera na znaczeniu, ponieważ kobiety coraz później decydują się na dziecko, a z wiekiem ryzyko wystąpienia nadciśnienia, zarówno w populacji ogólnej, jak i u kobiet ciężarnych wzrasta.
29.04.2010
3